روزانه 3-2 بار، هر بار ۱ قاشق سوپ خوری از محلول را دریک ظرف مناسب آب داغ ریخته و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در حالی که چشم ها بسته است، بخور داده شود. (مصرف این دارو به صورت استنشاقی بوده و "نباید به طور خوراکی" مصرف شود).
عوارضی از مصرف همزمان شربت فیتوپان با سایر داروها دیده نشده است. در نتیجه می توان این فرآورده را همزمان با سایر داروها مانند آنتی بیوتیک ها مصرف کرد.
عسل با رقيق كردن ترشحات راه هاي هوايي و بهبود عملكرد سلول هاي پوششي، داراي اثرات ضدسرفه و خلط آوري، ضد التهابي و تسكين دهنده مي باشد. سرفه شبانگاهي را كاهش داده و خواب را بهبود مي بخشد.
مواد موثره آویشن نظیر تیمول و کارواکرول با افزایش حرکات مژک های تنفسی و افزایش ترشحات مخاطی، آثار ضد سرفه و خلط آوری محصول تیمکس را ایجاد می کنند. تیمول و کارواکرول در طیف وسیعی از باکتری های دخیل در عفونت های دستگاه تنفس فوقانی تاثیرگذار است، با ایجاد کمپلکس با پروتئین های غشای باکتری، فعالیت ضد باکتری خود را اعمال می کند.
با توجه به حضور تركيبات شيرين كننده (ساکارز) در فرمولاسيون اين شربت ها، در افراد ديابتي احتياط مصرف دارد.
اگر وزوز گوش به علت اختلالات عروق مغزی باشد، به علت عدم اکسیژن رسانی مناسب، وزوز گوش ایجاد می شود. قرص ممورکس حاوی عصاره گیاه جینکو می باشد که باعث اتساع عروق، بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی مناسب شده و وزوز گوش را برطرف می کند.
برای کودکان بالای 2 سال قابل استفاده است.
اين دارو محدوديت مدت مصرف ندارد و وابستگی نیز ایجاد نمی کند.
اپی گالوکاتشین گالات ترکیب اصلی چای سبز، آنزیمی را فعال می کند که مسئول از بین بردن و پاکسازی و تجزیه تری گلیسیرید اضافی بدن است. این ترکیب همراه با کافئین موجود در چای سبز، سیستم اعصاب مرکزی را تحریک می کند، باعث آزاد شدن چربی ها در جریان خون می شود و برای اعضای بدن به عنوان سوخت عمل می کند. یعنی با افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن، باعث کاهش وزن می گردد.
مدرکي دال بر سميت در دوران بارداري و شيردهي وجود ندارد با اين حال مصرف بيش از حد آن ممنوع است.
به علت وجود ساكاروز در تركيب آنتوم، در بیماران مبتلا به دیابت با مشورت پزشک مصرف گردد.
با مصرف دوز نرمال دارو، عارضه جانبی گزارش نشده است. ولی با دوزهای بالاتر ممکن است در بعضی افراد، عوارضی مانند خواب آلودگی، تعريق و سرگیجه ایجاد شود.
در این دارو علاوه بر عصاره گیاه خار مریم (سیلیمارین) و عصاره گیاه کنگرفرنگی (سینارین)، از عصاره زردچوبه (کورکومین) نیز استفاده شده است که دلیل رنگ زرد دارو و نشان دهنده کاملا گیاهی بودن محصول است.
در این دارو عصاره گیاهان نعناع، رازیانه و زیره سیاه به کار رفته است که منتول (در نعناع)، آنتول و فنکون (در رازیانه)، کاروون (در زیره سیاه) دارای خواص تقویت کننده معده هستند و با افزایش ترشح آنزیم های گوارشی، هضم غذا را تسهیل می‌نمایند.
يك اصطلاح كلي براي توصیف گريه هاي غير قابل كنترل در كودكي كه از ساير جهات سالم است، اما شيرخوار دچار كوليك بيش از سه ساعت در روز و براي بيش از سه روز در هفته گريه می کند. زیرا آنزيم ها و شيره هاي گوارشي كه مسئول هضم مواد غذايي هستند در دستگاه گوارش نوزادان داراي مقادير بسيار كم است.
بابونه حاوی اسانس ها و سزکوئی ترپن ها است که دارای خاصیت ضدخونریزی، ضدعفونی کننده، ترمیم کننده و التیام دهنده زخم ها است.
سناگراف در مقایسه با روغن کرچک، تهوع ایجاد نمی کند، مریض راحت تر مصرف می کند و اثرات شستشودهنده بهتری دارد. با سناگراف دوره شستشو یک روز است، ولی روغن ها بیشتر از یک روز بوده و بیمار دچار دل پیچه می شود.
مصرف طولانی مدت این دارو (بیش از 6 ماه) ممکن است منجر به بروز دفع پتاسیم و افزایش فشار خون گردد، که با قطع دارو به مدت 2 هفته، این عوارض برطرف می شود.
قرص زین تیگو ایران داروک حاوی عصاره گیاه زنجبیل است که خاصیت ضدتهوع آن به دلیل وجود جینجرول ها و شوگال های موجود در آن است
سندروم روده تحریک پذیر یا (IBS) یک اختلال روده ای است که بدون هیچ عامل میکروبی، باعث دل درد، یبوست و اسهال می شود. این بیماری می تواند در پی ابتلا به عفونت ایجاد شود، استرس نیز در بروز این بیماری موثر است.
مصرف این فرآورده در کودکان کمتر از 6 سال فقط با دستور پزشک امکان پذیر است. (برحسب سن، در مقادیر کم، طبق توصیه پزشک)
بله، مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی با مشورت پزشک بلامانع است.
مصرف سنا به تنهايی باعث دردهای شكمی می شود اما قرص سنالاكس علاوه بر عصاره برگ گیاه سنا، به دليل داشتن عصاره دانه گشنيز و اثرات ضداسپاسمی آن، معمولاً اين عارضه را ايجاد نمی‌كند.
اين دارو ممكن است رنگ ادرار را در حالتی كه pH آن قليايی است به رنگ قرمز و در حالتی كه pH آن اسيدی است به رنگ قهوه‌ای تغيير دهد.